نقش جوانان در انقلاب اسلامی / راهکارهای انتقال فرهنگ انقلاب اسلامی به نسل امروز سیاسی

نقش جوانان در انقلاب اسلامی / راهکارهای انتقال فرهنگ انقلاب اسلامی به نسل امروز

قشر جوان در هر جامعهای به لحاظ برخورداری از توان، انرژی و استعدادهای فراوان قادر است، نقش تعیین كنندهای در آینده آن جامعه داشته باشد و جوانان در هر جامعهای سرمایه اصلی آن جامعه محسوب میگردند كه میتوانند زمینههای رشد و پیشرفت آن جامعه را در عرصههای مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، هنری،‌ورزشی و... فراهم نمایند. در كشور ما نیز نسل جوان، سهم بزرگی از تحولات و پیشرفتهای كشور را بر عهده داشته و شاهد حضور جوانان در عرصههای مختلف از شكلگیری انقلاب گرفته تا پیروزی آن و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و هستیم.

امام خمینی (ره)پيروزي انقلاب اسلامي را مرهون فداكاريها و از خودگذشتگي جوانان ميدانستند و در اين مورد فرمودند: جوانان دانشگاهي، جوانان مدارس قديم،‌جوانان بازاري، عشاير محترم اين طبقه بودند كه با قيام خود رژيم منحوس را به عقب نشاندند و دست جهانخواران را از مملكت قطع كردند.»

 

«شما جوانان با قدرت ايمان اين نهضت را تا اينجا آورديد و به پيروزي رسانديد، اين قدرت ايمان را حفظ كنيد.» «درود خدا بر شما ملت بزرگ ايران و شما جوانان غيور هوشمند با همت والاي شما جوانان در تمام اقشار ايران، اين نهضت به اين مرتبه رسيد، همت والاي شما بود كه پيروز شديم و ريشة فساد را از ايران تا حدودي بيرون آورديم و ان شاء الله از اين به بعد هم با همت والاي شما جوانان تتمه اين ريشه فساد از بيخ و بن كنده خواهد شد.»

بدون شك جوانان همانگونه كه در پيروزي انقلاب اسلامي و شكل گيري آن نقش بسزايي داشتند در تداوم انقلاب اسلامي و تثبيت آن نيز داراي نقش محوري هستند و همراهي آنان تضميني براي آينده انقلاب اسلامي و پيشبرد اهداف آن در تمام زمينهها خواهد بود همانطوري كه پس از انقلاب،‌ در طول جنگ تحميلي حضور جوانان و فداكاري آنان توطئه دشمنان را خنثي نمود و در عرصههاي علمي نيز پس از جنگ در سازندگي كشور نقش جوانان نقشي بيبديل بوده است از اين رو توجه جدي به جوانان و فراهم نمودن زمينههاي پيشرفت همه جانبة‌آنان تضميني براي پيشرفت انقلاب اسلامي و تحقق اهداف آن است و بدون همراهي جوانان دستيابي به اهداف انقلاب اسلامي امكان پذير نخواهد بود بنابراين شناخت آسيبهايي كه متوجه جوانان است و برطرف كردن آن بايد از اولويتهاي نظام و دغدغه اصلي مسئولان باشد.

نسل امروز به شناخت «انقلاب اسلامی » نیازی بیشتر و دقیق تر دارد ‍بنابراین چگونه فرهنگ انقلاب اسلامی را به نسل امروز منتقل کنیم؟

1 - قرآن و نهج البلاغه کانون اصلی اندیشه های انقلاب اسلامی است، جوانان را با این دو کتاب زندگی بخش آشنا کنیم.

2 - اندیشه های امام خمینی قدس سره، ناب ترین برداشت و قرائت راستین از فرهنگ اهل بیت علیهم السلام است. کتاب ها، نوارها، پیام ها، و همه رهنمودهای امام را متناسب با فهم و نیاز نسل امروز منتشر کنیم.

3 - نمایشگاه های عکس و تصویر از ایثار و تلاش فرزندان انقلاب اسلامی را به هر مناسبت برپا کنیم.

4 - فیلم های آموزنده و واقعی از زندگی امام خمینی قدس سره و یاران فداکار ایشان بسازیم و سیمای راستین انقلاب اسلامی و دشمنان آن را به نسل جدید نشان دهیم.

5 - زندگینامه شهیدان و جانبازان و ایثارگران را بدان گونه که بود در دیدرس فرزندان امت قرار دهیم.

6 - نشریات و روزنامه های خط امام را و معیارهای برخاسته از انقلاب اسلامی را بار دیگر مرور کنیم.

7 - تاریخ شفاهی انقلاب را از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش کنیم و با تاریخ دانان راستین گفت وگو کنیم.

8 - سرودهای ایام انقلاب، شعارهای روزهای انقلاب اسلامی، خاطرات دوران انقلاب و شعرهای انقلاب اسلامی را به دست فراموشی نسپاریم و آن ها را به کودکان خویش بیاموزیم.

9 - خاطرات زندانیان سیاسی در زمان طاغوت، ستم های طاغوت، وابستگی نظام سلطنتی به آمریکا و حمایت از اسرائیل و جهت گیری طاغوتیان و تلاش دشمنان انقلاب اسلامی برای مبارزه با نمودهای دینداری را به نسل نو گزارش دهیم.

10 - آثاری مثل صحیفه امام، صحیفه نور، انقلاب تکاملی اسلام، پیرامون انقلاب اسلامی، فلسفه انقلاب اسلامی و همه آثار اندیشمندان و متفکران انقلاب اسلامی را به صورت صوتی و تصویری و مکتوب به فرزندان خویش هدیه کنیم

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

نظرات