مهمترین وظایف و نقش‌های اجتماعی مردم برای تحقق راهبردهای کلان و ایران پیشرفته سیاسی

مهمترین وظایف و نقش‌های اجتماعی مردم برای تحقق راهبردهای کلان و ایران پیشرفته

موضوعات استراتژیک(اقتصاد و فرهنگ) و راهبردهای اساسی(عزم ملی و مدیریت جهادی ) به عنوان نقشه راه برای سال 1393 توسط مقام معظم رهبری تعیین و اعلام شد. برای همه آحاد جامعه لازم است که سهم و نقش خودشان را به عنوان مصرف کننده، تولید کننده، متولیان اقتصادی و فرهنگی، مؤسسات اقتصادی و فرهنگی، مسئولین و مدیران مشخص و در عمل بکوشند تا علاوه بر گفتار و افکارشان، رفتار و کردارشان نیز در راستای تحقق شعار سال باشد.

انقلاب اسلامي ايران در طول سي و اندي سال از عمر با بركت خود اگرچه ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي خود را به اثبات رسانده است، اما پيچيده‌تر شدن تهديدات و فشار‌هاي دشمنان عليه نظام اسلامي مسير دستيابي به آرمان‌ها را دشوار‌تر ساخته است و حوادث و تحولات سال گذشته كه در عرصه مذاكرات هسته‌اي تبلور يافت، ماهيت اهداف دشمنان را آشكار‌تر ساخت و نشان داد كه موضوع هسته‌اي بهانه‌اي بيش نيست و آنها در روند مذاكرات تسليم نظام اسلامي و از بين بردن قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي آن را هدف گرفته‌اند .

بر اين اساس شعار سال 93 را نبايد در عرض شعار‌هاي سال‌هاي گذشته دانست چرا كه شعار امسال به جز شعار‌هاي مناسبتي سال‌هاي گذشته تمامي ابعاد شعار‌هاي سال‌هاي گذشته را در خود دارد و علاوه بر ابعاد اقتصادي و مديريتي، بر فرهنگ و ارزش‌هاي اسلامي تأكيد شده و مقابله با فشار‌ها و تهديدات و راهبرد‌هاي نوين دشمنان را نيز مدنظر قرار داده است.

مهمترین وظایف و نقش‌های اجتماعی مردم برای تحقق راهبردهای مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری:

خود باوری

 بررسی شرایط کشور نشان می‌دهد که ایران یکی از برخوردارترین کشورهای دارای منابع تولید علم و ثروت در بخشها و موضوعات مختلف مادی و معنوی مانند؛ نیروی انسانی نخبه و متخصص، فرهنگ ریشه‌دار و غنی، منابع طبیعی فراوان مثل نفت و گاز و دیگر مواد معدنی، ظرفیتهای مختلف کشاورزی، فرصتهای متعدد صنعتی، شرایط فوق‌العاده گردشگری، موقعیتهای متنوع ترانزیتی و سایر منابع و امکانات درون‌زایی است که با این تنوع و جامعیت در کمتر کشوری وجود دارد و این نکته واقعیتی است که توجه به آن می تواند، تحولی اساسی در مسیر پیشرفت کشور ایجاد نماید.

بنابراین برای موفقیت در این مسیر باید، اصل خودباوری که برای اولین بار از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) در قالب راهبرد معروف «ما می‌توانیم» مطرح و رهبر معظم انقلاب نیز بارها به اَشکال مختلف از جمله؛ ضرورت اتکاء به نیروها و امکانات درون‌زا، بر اهمیت آن تأکید نموده‌اند، به یک باور عمومی تبدیل شود.

مطالبه گری  

بی تفاوتی نسبت به ناهنجاری‌های اجتماعی از جمله؛ فساد اداری و اخلاقی در جامعه و همچنین عدم احساس مسئولیت برای مشارکت منطقی و معقول در پیشرفت و اداره امور کشور، همان بلای خانمانسوزی است که بسیاری از کشورهای جهان را با چالشهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی مواجه نموده و به خصوص جامعه‌ی غربی را در سیطره نظام سرمایه‌داری قرار داده است و فریضه امربه معروف و نهی از منکر، راهبرد فراگیری است، که اسلام برای جلوگیری از گرفتار شدن در این دام پیش‌بینی نموده است.

بدیهی است که امر به معروف و نهی از منکرِ متقابل مردم و مسئولین و مطالبه عمومی شرایطِ زندگی بهتر، که عمدتاً در قالب رهنمودهای رهبری و مسئولین کشوری مطرح می‌گردد، می‌تواند نقش مؤثری در تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی و ایجاد تمدن نوین اسلامی داشته باشد.

دین باوری 

متأسفانه در حال حاضر برخی از افراد جامعه، دینداری و دین‌باوری را فقط در عزاداری‌های ماه محرم و روزه‌داری ماه رمضان خلاصه کرده و متقابلاً گروهی نیز تحت تأثیر رسانه‌های غربی و بدون توجه به نقش خود در بروز ناهنجاریهای مورد اشاره، رفتارهای غلط یکدیگر را ناشی از ناکارآمدی و یا حتی نقص مبانی اسلامی اعلام نموده و این موضوع را بهانه دین گریزی خود معرفی می‌کنند.

این قضاوت نادرست در حالیستکه دین اسلام به عنوان آخرین و کامل‌ترین دین آسمانی، نیازهای مادی و معنوی انسان را به طور جامع و همزمان مورد توجه قرار داده و به هیچ وجه نافی ضرورت توجه به نیازهای مادی جامعه نیست، به همین دلیل باید دین باوری و  درک و فهم دقیق و عمیق مبانی اسلامی و ارائه الگوهای برتر مبتنی بر ارزشهای اسلامی، برای ایجاد جامعه آرمانی، به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

الگوسازی بومی

 انحراف در الگوسازی بومی هنگامی شکل می‌گیرد که صاحبنظران و متخصصین کشور تلاش می‌کنند تا به جای طراحی و ارائه الگوهای جدید، الگوهای غربی و شرقی را با مبانی اسلامی تطبیق داده و به اصطلاح مدل‌های غیر ایرانی را بومی‌سازی کنند و این در حالیستکه اولاً مدلهای غربی و شرقی عمدتاً در جهت کسب منافع صاحبان قدرت و ثروت طراحی شده و ناکارآمدی آنها حداقل در مورد کشوری مانند ایران به اثبات رسیده‌است، ثانیاً شرایط کشورهای مذکور با شرایط ایران کاملاً متفاوت است و ثالثاً مبانی علمی و نظری دین اسلام و داشته‌های علمی و فرهنگی نخبگان و دانشمندان ایرانی از ظرفیت‌های لازم برای طراحی الگوهای کاملاً بومی مبتنی بر ارزشهای اسلامی برخوردار است و لذا توجه به این نکته یکی از وظایف اصلی قشر فرهیخته و نخبه کشور محسوب می‌شود.

خلاقیت و نوآوری 

برای درک بهتر این موضوع نباید فراموش کنیم که علوم مختلف به‌تدریج و به مرور زمان و در شرایطی گسترش یافته که در دوران گذشته طراحی و تولید برخی از علوم، ابزار و امکانات عصر حاضر، حتی قابل تصور نبوده است و این عرصه دریای بی‌کرانی است که انتهایی برای آن وجود ندارد.

نکته قابل تأمل دیگر در این رابطه آن است که هیچ کشوری به یک‌باره به شرایط مطلوب دست نیافته و هر آنچه که تابحال اتفاق افتاده، نقطه شروعی مشخص داشته و لذا باید باور کنیم که از این پس، با اتکاء به عزم و اراده ملی، نقطه آغازین هر دستاورد جدید (در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی و ...) می‌تواند منشاء درونی داشته باشد و از داخل این سرزمین به سایر کشورها سرایت نماید.

همدلی و اتحاد 

 راز استمرار در کسب موفقیت را باید در این دو واژه جستجو نمود، چرا که رقابتِ سازنده در عرصه بین المللی، مستلزم بازی تیمی و ترجیح منافع ملی و اجتماعی بر منافع شخصی و حزبی است، بنابراین کسب منافع شخصی و حزبی در دولت اسلامی هنگامی از مقبولیت و مشروعیت لازم برخوردار است که اتحاد و انسجام ملی و منافع و مصالح کشور بر منافع و خواسته‌های شخصی و جناحی ارجحیت داشته باشد و به همدلی و اتحاد جامعه آسیبی وارد نسازد و لذا در تمام شرایط، توجه به این موضوع یک وظیفه عمومی و همگانی تلقی می‌شود.

بی‌تردید حضور مردم در صحنه‌های مختلف دفاع از دستاوردهای انقلاب و حمایت از ارکان نظام اسلامی و بی‌توجهی به شایعات اختلاف برانگیز و ناامید کننده، مصادیق بارز همدلی و اتحاد ملی به شمار می‌روند و تحکیم و گسترش وحدت متقابل بین مردم و مسئولین می‌تواند همانند دو لبه یک قیچی، هرگونه مانعی در مسیر حرکت کشور به سمت پیشرفت و آبادانی را بر طرف نماید.

استفاده بهینه از منابع 

 همانگونه که اشاره شد کشور ایران یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان در زمینه منابع طبیعی است و شاید همین دسترسی آسان به منابع مورد اشاره سبب شده تا گاهی در استفاده از نعماتی که از سوی خدای منان در این سرزمین به ودیعه گذاشته شده، دچار افراط و تفریط شویم، به همین دلیل مجموعه کشور، بویژه مردم و بخش خصوصی باید ضمن رعایت اصل بهره‌وری و جلوگیری از اسراف در استفاده از منابع طبیعی و سایر ابزار و امکانات، در حفظ و نگهداری سهم نسلهای آینده از سرمایه ملی کوشا باشند.

البته همانگونه که بارها مورد تأکید قرار گرفته، صرفه‌جویی در استفاده از منابع، به مفهوم کم مصرف کردن و ریاضت اقتصادی نیست، بلکه هدف صرفاً استفاده بهینه و بجا از منابع و امکانات است، به عنوان مثال؛ دسترسی به منابع نفتی نباید باعث شود که در تولید آسفالت، استانداردهای لازم را نادیده بگیریم و یا دسترسی نسبتاً آسان به مواد غذایی، نباید باعث غفلت از رعایت اصول و استانداردهای فرآیند کاشت، داشت، برداشت، انبارداری، حمل و نقل، تولید و توزیع و مصرف محصولات کشاورزی و هدر رفتن آنها شود و این مهم وظیفه‌ای است که مسئولیت بخش عمده‌ای از آن بر عهده مردم قرار دارد. 

اولویت به استفاده از کالای ایرانی- توصیه‌های مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ضرورت استفاده از کالا و خدمات ایرانی وظیفه عمومی دیگری است که تمام اقشار جامعه در مورد اجرای آن نقش دارند، اما قطعاً مسئولیت اصلی در این زمینه متوجه تولید کنندگان زحمتکشی است که باید شرایط لازم برای ایجاد برتری‌های کمی و کیفی در محصولات خود را فراهم نمایند.

به عبارت دیگر تحقق این توصیه مستلزم آن است که محصولات ایرانی در رقابت با محصولات خارجی، هر روز از مزیت‌های برتری‌ساز بیشتری برخوردار شوند تا انگیزه برای جلب مشتریان داخلی بیش از پیش فراهم گردد و این مفهوم نیز بدان معنا است که تولیدکنندگان محترم نباید منافع درازمدت مجموعه خود را قربانی کسب درآمدهای مقطعی و کوتاه‌مدت ناشی از کاهش کیفیت و کمیت نمایند.

علاوه برآن پیوند علم و صنعت و ایجاد تنوع، خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات و خدمات جدید، موضوع دیگری است که باید به طور جدی در دستور کار بخش تولید کالا و خدمات کشور قرار گیرد و این نیز نکته‌ای است که بدون همکاری متقابل بخش صنعت و دانشگاه ممکن نیست.

فرهنگ سازی

  تمدن کهن ایرانی و اسلامی از دیرباز به عنوان دو تمدن اثرگذار با کمترین میزان اثرپذیری از فرهنگ غیر ارزشی بیگانه، پیوسته در ردیف اصیل‌ترین و ارزشی‌ترین فرهنگ‌های جهان قرار داشته و این نکته موضوع دیگری است که می‌تواند، سلامت جامعه و حرکت در جهت درست را تضمین نماید و لذا حفظ این وضعیت نیز یکی از مهمترین وظایفی است که همه اقشار جامعه در آن نقش دارند.

اهمیت این موضوع آنگاه ملموس می‌گردد که رفتار متناقض غربی‌ها در برخورد با مردم و دولت ایران را مورد توجه قرار دهیم، چرا که از یکسو تلاش دارند تا تا با صرف میلیاردها دلار، به هر شکل ممکن و از طریق ابزار و رسانه‌های متفاوت، فرهنگ منحط غربی را به ملت ایران تحمیل نمایند و از سوی دیگر می‌کوشند تا با اعمال تحریم‌های مختلف، مانع از پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و گسترش رفاه و آسایش مردم این سرزمین شوند.

ولایت محوری

  جامعه ولایی ایران اسلامی همواه ثابت کرده‌اند که با درک عمیق توأم با اعتقاد قلبی، مطیع بیانات رهبری بوده و حاضرند تا آخرین قطره خون خود از حریم ولایت حفاظت و حراست نمایند و لذا حفظ و گسترش این ویژگی، اصلی‌ترین مسئولیت اجتماعی مردم به‌شمار می‌رود، اظهارات دوست و دشمن نیز اثبات کرده که برخورداری انقلاب اسلامی از نعمت رهبری، مهمترین عامل درکسب دستاورد‌های انقلاب اسلامی و بزرگترین مانع در دستیابی دشمن به اهداف پلید خود بر علیه این نظام بوده است.  

جمهوری اسلامی در سی سال حیات خود، فراز ونشیب های زیادی را پشت سرگذاشته و علی رغم رویارویی با موانع فراوان ، موفقیت های ارزنده ای نیز کسب کرده است.

پیشرفتهای کشور

پیشرفتهای ایران درسه دهه گذشته ایران را درمسیر آینده ای روشن قرار داده که هدف آن رسیدن به سطح مرجعیت علمی است. این خواسته آرماني با توجه به گامهای بلندی که در ايران در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، درعرصه های گوناگون پیشرفت و تکنولوژی وتولید علم برداشته شده ، هدفي دست یافتنی است . درحالیکه اگر سه دهه پیش از این از پیشرفت های امروزی ایران سخن گفته می شد باورآن برای بسیاری از تحلیلگران و صاحبان اندیشه و علم ، سخت یا غیرممکن بود.

امروز، ایران در عرصه علوم و فنون هوا وفضا و در تولید نیازهای متعارف دفاعی که در حفظ قدرت بازدارندگی در برابر دشمن اهمیت بسیارزیادی دارد به پیشرفت های بزرگی دست یافته است و بخشی از این اقتدار را در مناسبت های مختلف در معرض دید همگان نیز قرار داده است اما با این تاکید که پیشرفت ورشد و اقتدار ایران اسلامی هیچگاه برای سلطه جویی و یا تهدید علیه دیگران نبوده است بلکه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی براساس اصول وموازین وآموزه های دین اسلام به اخلاق ومعنویت در همه عرصه ها پایبند است وعلم را نیز در خدمت صلح و امنیت ورفاه جوامع بشری بویژه امت اسلامی میداند . بر همین اساس مسئولان جمهوري اسلامي ايران بارها اعلام کرده ا ند که پیشرفت و انکشاف و دستاوردهای ایران متعلق به همه کشورهای صلح دوست وخواهان عدالت و احترام به بشریت است و ایران آمادگی دارد تا دستاوردهای علمی و پیشرفت های خود را درعرصه خودکفایی علوم وتکنولوژی به کشورهای منطقه و همسایگان خود منتقل کند تا همه از مواهب پیشرفت و امنیت برخوردار شوند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

نظرات