تسخیر افکار جوانان در پشت بام خانه ها! فرهنگ

تسخیر افکار جوانان در پشت بام خانه ها!

تسخیر افکار جوانان در پشت بام خانه ها!

بدون شك، غرب به موازات كسب توانايي ها و اقتدار سرشار مادي و تكنيكي،در عرصه معنويت و مكارم اخلاقي،شديداً به انحطاط گراييد است و بر اين اساس نه تنها جوامع غرب،بلكه بيشتر جوامع بشري دستخوش بحران هاي گوناگون شده اند.

از ميان ابزارهايي كه فرهنگ و تمدن هاي ديگر را به چالش هاي جدي كشانده،ماهواره است كه با هدف تهاجم فرهنگي به ديگر كشورها در عرصه رسانه ها، جايي براي خود باز كرده است. ماهواره از جمله پديده هايي است كه وقتي پا در صحنه اجتماعي و سياسي كشورمان گذاشت،عده اي را به طرفداران و مخالفان افراطي خود تبديل كرد. به اين موضوعات توجه كنيد:

1- در پانزده سال گذشته معادل 80 سال جنگ سرد عليه ايران فعاليت هاي تخريبي رسانه اي انجام شده است

2- امروز چندين هزار شبكه ماهواره اي در ايران قابل دسترسي است

3- فعاليت چندين شبكه فارسي زبان در عرصه خبري و سياسي كه اين شبكه ها عمدتا برانداز بوده و در راستاي تضعيف نظام ولايت فقيه گام بر مي دارند

4- شبكه هايي كه با محوريت برنامه هاي فرهنگي كار مي كنند با فرهنگ ايراني اسلامي انطباق كامل ندارند

5- مجموع فارسي زبانان حداكثر 200 ميليون هستند اما اين حجم فعاليت شبكه هاي ماهواره اي كه هدف اصلي آن هم ايران است نظير ندارد.

6- تنوع روز افزون شبكه ها،تنوع در سطوح مخاطبان،كيفيت بالاي تصوير،سهولت نصب و بهره برداري از عوامل گرايش به استفاده از ماهواره است.

7- چندين شبكه فيلم سينمايي در ماهواره وجود دارد كه تقريبا بالاي بيست شبكه آن به زبان فارسي است.

8- وجود شبكه هاي خاص كودكان و نوجوانان،آگاهي از اخبار و تحليل رويدادها،برنامه هاي علمي،پخش برنامه هاي ورزشي با حواشي جنجالي و ارائه مباحث آموزشي از ديگر عوامل گرايش به ماهواره محسوب مي شود.

9- امروز متاسفانه چارچوب هاي اخلاقي در شبكه هاي ماهواره اي نقض مي شود و وجود نزديك به 100 شبكه پرنوگرافي نشان از بي قيدي در اين محيط است.

10- بيش از 50 شبكه ماهواره اي در حال فعاليت مذهبي و ديني هستند كه 10 شبكه آن به زبان فارسي است

11- ماهواره داراي آثار و پيامدهاي مخربي همچون تاثيرات سياسي و امنيتي عليه نظام اسلامي است

12- امورز ماهواره در عمل به اتاق جنگ دشمن عليه كشور تبديل شده است كه در اين راستا از راهكارهاي گوناگون استفاده مي كند و حتي به پخش برنامه هاي ساخت نارنك هاي دستي در آشوب ها مي بردازد

13- امروز تشكيك در پيشرفت هاي كشور،ترويج اسلام هراسي،شبهه افكني ئراحكم الهي،تخريب جايگاه روحانيت،ترويج فرقه هاي نوظهور،ترويج زندگي غربي،اشاعه فرهنگ اباحه گري در دستور كار شبكه هاي ماهواره اي قرار گرفته است.

و….

دشمن آشكار ـ تهاجم خاموش

 عصري كه در آن قرار داريم،عصر ارتباطات و عصر سلطه پديده رسانه بر زندگي انسان هاست.بي گمان برنامه هاي راديويي و تلويزيوني موفق گشته اند افكار و عقايد انسان هاي بي شماري را دستخوش تغيير سازند.تمدن منحط غرب براي ترويج سكولاريسم اقدام به تاسيس هزاران شبكه راديويي و تلويزيوني كرده است كه به صورت شبانه روزي برنامه هاي گوناگون را با اين هدف پخش مي كنند.متاسفانه دست يابي به اين شبكه ها در كشور ما به سادگي امكان پذير است:زيرا امكان تهيه و دريافت وسايل ماهواره اي با سهولت و قيمت نازل فراهم آمده است.بايد توجه داشت كه وقتي سخن از ماهواره به ميان مي آيد ابتدا مسائل ضد فرهنگي آن جلب توجه مي كند،سپس مسائل سياسي،علمي و ورزشي ايفاي نقش مي كنند.بيشتر شبكه هاي فارسي زبان ماهواره اي ، در يك تقسيم بندي معمول،به شبكه هاي سياسي و غير سياسي تقسيم مي شوند كه بر اساس تحقيقات به عمل آمده تمامي اين شبكه ها،با اجود هدف ها و سليقه هاي گوناگون،در هجوم به مباني ديني به طور جدي اشتراك دارند و هر كداك با ماموريتي خاص به مقابله با اسلام برخاسته اند.اين هجوم چه آرام و چه خاموش آغاز شده باشد،اكنون شكل وسيع و جدي تري يافته است و بسيار حساب شده،اصول و پايه هاي اعتقادي مردم را هدف قرار داده و با دقت ماهرانه اي تمام گروه هاي مختلف جامعه را در برگرفته است.

آلوين تافلر،نويسنده و منتقد اجتماعي مي نويسد:تكنولوژي ماهواره اي و ديگر رسانه هاي جديد،فرهنگ هاي ملي را از هم مي پاشاند… و اين ارتباط متقاطع،به هر حال تهديدي است براي هويت ملي كه حكومت ها براي مقاصد شخصي خود،سعي در حفظ و انتشار آن دارند.

گفتني است،فرايند ارتباطات از راه دور و استفاده از ماهواره و ديگر رسانه هاي گروهي براي پخش امواج در سطح گسترده،شمشيري دو لبه است كه مي تواند پي آمدهاي مثبت و منفي را به دنبال داشته باشد.الگو گزيني نوجوانان و جوانان از رسانه هاي تصويري در ده هاي اخير توجه پژوهشگران روان شناسي را به خود جلب كرده است.آمارهاي گذشته را كه مرور مي كنيم به اين آسيب بيش از پيش متوجه مي شويم. در سال 1377 از جمعيت 67 ميليوني كشور،حدود 35 % نوجوانان و جوانان به ماهواره دسترسي داشته اند و روزانه بين 2 تا 3 ساعت برنامه هاي اين شبكه هاي ماهواره اي را تماشا مي كردند.بالاترين ميزان بهره مندي روزانه 5/4 ساعت و پايين ترين آن روزانه 1 ساعت برآورد شده است.

طبق آمار،73% از جوانان مراكز استان ها، به راحتي به ماهواره دسترسي دارند.جوانان تهراني در استفاده از ماهواره رتبه نخست را دارند و پس ازآن،جوانان شهرها و روستاهاي چهارمحال بختياري و آذربايجان و سپس قم،خوزستان،سيستان و بلوچستان،يزد،خراسان و ارديبل در رتبه هاي بعدي كاربران ماهواره قرار مي گيرند.

امروزه جوانان زمان زیادی از شبانه روز را به تماشای برنامه های ماهواره اختصاص می دهند و همین امر سبب سستی نظام بیشتر خانواده های ایرانی شده است. برخی کارشناسان معتقدند امروزه جوانان وسایل ارتباط جمعی ساده؛ همانند تلویزیون و یا ویدئو را جوابگوی نیازهای خود نمی دانند، به همین علت همیشه به دنبال راهی هستند که از راه های مختلف با دنیای بیرون از خود در ارتباط باشند. برنامه های ماهواره ای زمینه ساز مفاسد اخلاقی و اجتماعی است و بیشتر از آنکه برای نسل امروز و به طور کلی مردم مفید باشد، خطرناک و مضر است.

 

واقعیت است که ماهواره همچون دیگر ابزار بشری می تواند به آرمان های تعالی بخش انسان ها و جوامع خدمت یا خیانت کند؛ زیرا قابلیت برنامه های ماهواره ای به گونه ای است که به یک اندازه می توان از آنها بهره برداری مطلوب یا نامطلوب کرد.

یک آسیب شناس اجتماعی درباره آثار ماهواره بر روی جوانان می گوید:

با وجود اینکه برنامه های ماهواره ای محتوای علمی و آموزنده نیز دارند، امروزه بیشتر جوانان ماهواره را برای استفاده از برنامه های علمی آن انتخاب نمی کنند و بیشتر تمایل به دیدن برنامه هایی دارند که آنها را در برنامه های داخل کشور نمی یابند و در واقع به خاطر برنامه های مبتذل و مستهجن، از ماهواره استفاده می کنند که زمینه انحراف و سقوط اخلاقی در این برنامه ها برای قشر جوان بسیار زیاد است.

چه زیبا فرموده است رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله :

«کیف بکم اذا رأیتم المنکر معروفا؛ چه می شود شما را، آن گاه که ناپسند را پسندیده می شمارید و بد را خوب می بینید».

 

و نوجوانان و جوانان امروزي برنامه هاي ماهواره اي را براي محتواي علمي و آموزنده آن نمي خواهند بلكه بيشتر تمايل به ديدن برنامه هاي مبتذل و مستهجن، كه زمينه انحراف و سقوط اخلاقي در اين برنامه ها براي قشر جوان بسياز زياد است مي باشد.

تمدن عصر جديد كه شكوفايي آن را پيوسته ناشي از حذف دين از صحنه زندگي فرد و اجتماع مي شمارند ،حربه خطرناكي است كه بر روح حساس و پرشور جوان اثر نامطلوبي بر جاي مي گذارد و يكي از روش هاي ديرين دشمن براي گسترش سلطه خويش،استفاده از باورهاي انحرافي در برابر عقايد و ارزش هاي اسلام اصيل است.دشمنان مي كوشند مذهب را كه عامل بيداري،پويايي،ستم ستيزي،عدالت گستري و فراهم آورنده سعادت دنيا و آخرت است به عامل تحذير،انزواطلبي،واپس گرايي،رهبانيت و امري شخصي تبديل كنند. به تعبير امام خميني(ره) مي خواهند “اسلام ناب محمدي(ص) را به اسلام آمريكايي مبدل سازند.” تاكيد بر اختلاف هاي مذهبي،تكيه كردن افراطي بر تفاوت هاي شيعه و سني،ترويج خرافه گرايي،ترويج مذهب هاي دروغين،تحريف مفاهيم والايي همچون،انتظار،توكل،دعا،قضا و قدر و تعبد و نيز ارائه نظريه هاي ويرانگر گوناگون عليه مذهب،همه و همه براي رسيدن به اين هدف شوم سازماندهي و اجرا مي شود. در واقع اين شبكه هاي ماهواره اي با روش هاي به ظاهر علمي،ديني و حتي طنز،در سست كردن عقايد مردم مي كوشند و اين برنامه ها نسل كودك،نوجوان و الخصوص جوانان را به ابتذال مي كشاند.

اثرات ماهواره را می توان در سه حوزه «اعتقادی» ، «فرهنگی و اخلاقی» و «سیاسی» مورد بررسی قرار داد و این اثرات در مورد جوان عمیق تر و شدید تر می باشد:

 

الف) اعتقادی

از آنجا که هر انسان به لحاظ ایدئولوژیک دارای یک سری مبانی واعتقاداتی می باشد و رفتار او نیز مطابق با نوع تفکر او نسبت به جهان و خداوند هست، پس باید از این مرزهای اعتقادی دفاع کرده و آن ها را به نحو احسن بشناسد و مهمترین دشمن در عرصه اعتقادات، شبهات و تلقین های نادرست بوده و در زمان فعلی این شبهات با رنگ و لعاب زیباتر خود را بروز می دهند. متاسفانه ماهواره در شمار ابزارهایی قرار گرفته که به مرزهای عقیدتی انسان ها خصوصاً اسلام و به ویژه مکتب تشیع حمله ور شده و قصد دارد اساس این مکتب را در هم بریزد. البته ناگفته نماند اغراض سیاسی در این مساله بی تأثیر نیست.

ب) فرهنگی و اخلاقی

همان طور که می دانید هویت انسانی به فرهنگ و تمدن او بر می گردد و انسانی که دارای فرهنگ وتمدن نباشد دچار بحران هویت گشته و از او یک شخصیت کاملاً وابسته و متکی به دیگران می سازد و دائماً چشمش به دیگران بوده تا خود را همانند آن ها قرار دهد و این مطلب به ویژه در مورد ملت ایران که دارای فرهنگ کهن و اصیل می باشد بسیار خطرناک بوده و تهدیدی بسیار جدی به شمار می آید و از طرفی قوام جامعه به اخلاق و رعایت آن توسط افراد جامعه برمی گردد و زمانی که انسانیت، حریم های شخصی، اساس خانواده و … از بین برود، چنین جامعه ای از درون خالی شده و با تلنگری در هم می ریزد و این مساله در مورد جوانان و نوجوانان مهم تر است. ماهواره از طریق پخش فیلم های شهوت برانگیز و غیر اخلاقی که نتیجه ای جز بی بند و باری، بی حیایی، مشوش شدن ذهن جوان و … ندارد به این مقصد پلید دست پیدا می کند.

ج) سیاسی

 از آن جا که دشمنان ما با مسأله نظامی موفق به پیشبرد اهداف خود مبنی بر تصرف و تسخیر ایران اسلامی نشدند، بر همین اساس از ابزارهایی مانند ماهواره، اینترنت و … کمک گرفته اند تا مردم یک کشور را از طریق القای شبهات و حرف های غیر واقعی نسبت به نظام دلسرد کرده وآنها را به نوعی به دشمنی با نظام دعوت می کنند و این اقدام از طریق راه های مختلف و در ظاهری بسیار زیبا و فریبنده و با اظهار کمک به مردم یک کشور صورت می پذیرد.

 

نظرات