توجه به فطرت پاک کودکان / روزه گرفتن فرزندان اعتقادات

توجه به فطرت پاک کودکان / روزه گرفتن فرزندان

کودکان به دليل فطرت پاک و روح لطيفشان خيلي بيشتر از بزرگسالان تحت تأثير محيط قرار مي گيرند، به همين دليل حضور در محافل و مجالس معنوي فرصت بسيار خوبي براي بالابردن آمادگي قلبي کودکان براي پايبندي به آموزه هاي ديني است، اما پيش از حضور در اين مجالس بايد به چند نکته توجه داشته باشيم:

1- ممکن است مراسم مذهبي که براي شما بسيار جذاب است براي فرزند شما خسته کننده و ملال آور باشد، بي توجهي به احساسات کودکان در اين موارد باعث مي شود تصويري منفي از مجالس مذهبي در کودک ايجاد شود که تا پايان عمر با او همراه باشد و براي هميشه نسبت به حضور در جلسات معنوي از خود مقاومت نشان دهد، بنابراين:

* کودک را براي مدت طولاني مجبور به ماندن در مراسم نکنيد.
* جايي را براي نشستن انتخاب کنيد که در صورت تمايل کودک، بتوانيد بدون ايجاد مزاحمت براي ديگران از جلسه خارج شويد.
* حتماً با خود اسباب بازي مناسب و بي سر و صدا و خوراکي هاي سالم که کودک شما به آن علاقه دارد همراه داشته باشيد.
* کودکان در هر حالتي نياز به توجه والدين دارند در حين برگزاري مراسم از کودک خود غافل نباشيد، گاهي با او صحبت کنيد و به او توجه کنيد تا احساس نکند که حضور در جلسه مانع توجه پدر و مادر به او شده است.
* احساس گرسنگي، تشنگي و خواب آلودگي و... ، رفتار کودکان را تحت تأثير قرار مي دهد، براي اين پيشامدها از قبل به فکر باشيد.
* در صورت امکان جايي بنشينيد که کودکان ديگري هم حاضر باشند تا با يکديگر سرگرم شوند.

2- بعضي از مجالس آييني براي کودکان خردسال مناسب نيستند، مثلاً کودکان درکي از آنچه در يک جلسه عزاداري مي گذرد ندارند. صداي بسيار بلند و تکرار آواها و صداي ضجه پدر و مادر و خاموش شدن چراغها، کودکان خردسال را مي ترساند بنابراين:
* در برنامه هاي مذهبي که ويژه کودکان طراحي شده اند شرکت کنيد.
* جلسات آرام و مناسب با روحيات کودک را انتخاب نماييد.
* در صورت امکان پيش از حضور در جلسه در مورد آن با کودک گفتگو کنيد.

3- يادمان باشد استمرار حضور در مجالس معنوي اهميت زيادي در رشد شخصيت ديني کودکان دارد، بنابراين تنها به ايام خاص اکتفا نکنيد و در طول سال هم به صورت خانوادگي در مساجد حاضر شويد و قلب فرزندتان را تحت تأثير معنويت مسجد قرار دهيد، البته بايد تلاش کنيد تصويري خوشايند از مسجد در ذهن کودکتان ايجاد کنيد تا هميشه به آن ميل و رغبت داشته باشد،

4- خانه شما هم مي تواند يک مکان نوراني و معنوي باشد. محبت و مهرباني به يکديگر، عفو و گذشت، تلاوت قرآن، برپايي نماز، دعا و گره گشايي از کار بندگان خدا موجب نوراني شدن فضاي خانه شما مي شود، کودکي که در اين خانه رشد يابد در آينده از سلامت نفس و آرامش بيشتري برخوردار خواهد شد.

نحوه برخورد ما با موقعيت هاي مختلف بر نگرش کودکان به آن موقعيت ها اثرگذار است. مثلا تکاپوي ما درآغاز سال جديد يا سال تحصيلي به کودک مي فهماند که ما در زمان خاصي قرار گرفته ايم و در او باورهاي خاصي را زنده مي کند. برخورد با ماه مبارک رمضان نيز بايد جايگاه خاصي در ذهن کودک ايجاد کند.

به استقبال ماه رمضان رفتن از چند روز قبل، با هيجان صحبت کردن از آن، آشنا کردن کودک با آداب آن، مشارکت دادن او در خريد اقلام لازم براي اين ماه و … آن ها را براي ورود به ماه مبارک رمضان آماده مي کند.

والدين و بزرگسالان نبايد توقّع داشته باشند که کودک آن ها سريع اهل عبادت و نماز شود. برنامه عادت دادن و آموزش آن ها به نماز بايد بر اصل تدريج مبتني باشد. تکاليف سنگين و زودهنگام و خارج از طاقت و توان کودک ممکن است صدمه اي جبران ناپذير بر اعتقادات ديني و مذهبي او وارد آورد.

از نگاه کودکان يک روز تمام تحمل گرسنگي و تشنگي بسيار طاقت فرسا است اما والدين ميتوانند با عکس العمل خود اين تفکرکودک را تغيير دهند. والدين ميتوانند در مقابل کودک از گفتن سختي ، ضعف ، تشنگي پرهيز کنند و از بيان ‌مشکلات سحرخيزي و شکايت از انجام امور ماه مبارک رمضان به کودکان و نوجوانان اجتناب کنند.

از آنجايي که کودکان دوست دارند رفتار والدين را تقليد کنند و با اينکار احساس بزرگي و استقلال ميکنند، پس والدين ميتوانند با الگوي مناسب شدن کودکان را به روزه گرفتن تشويق کنند. اين تشويق اگر با شوق معنوي و اعتقادي هم همراه شود نتيجه بسيار بهتري خواهد داشت.

نکاتي در رابطه با شيوه برخورد با روزه گرفتن کودکان :
* لازم است تمامي سئوالهايي که در رابطه با روزه دارند جواب داده شود.
* بگذاريد کودکان به اندازه طاقت و تحملشان روزه بگيرند و اگر تشنگي يا گرسنگي به آنها فشار آورد بخورند.
* در کودکي آنها را به گرفتن روزه ي کله گنجشکي تشويق کنيد تا در زمان بلوغ روزه گرفتن براي آنها آسان تر شود.
* اولين تجارب روزه گرفتن را براي آنها تبديل به خاطراتي به يادماندني و جذاب کنيد.
* والدين نبايد با برخوردهاي نامناسب، کودکان را نسبت به روزه دچار احساس منفي کنند.
* از پول و وسايل براي تشويق کودکان به روزه گرفتن استفاده نکنيد. تشويق معنوي در نظر بگيريد.
* والدين الگوي معنوي روزه گرفتن باشند. بهترين مشوق براي کودکان، لطافت و محبت بيشتر در زمان روزه داري به آن هاست.
* از پيشنهادات کودکان براي سحرخيزي استقبال نماييد زيرا بيدار شدن در موقع سحر براي کودکان جذاب است.نظرات