150 نخبه و سفیر فرهنگی از سراسر جهان وارد همدان شدند زندگی

150 نخبه و سفیر فرهنگی از سراسر جهان وارد همدان شدند

همایش بین المللی نخبگان وسفیران فرهنگی در چهارچوب رویداد گردشگری بین المللی همدان2018 مبنی بر انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سالجاری میلادی وبا مسئولیت اداره کل تبلیغات اسلامی به عنوان رئیس کمیته فرهنگی شورای سیاستگذاری این رویداد وبا حضور حدود150 نفر ازنمایندگان بیش از 50 کشور،  مسئولین استان،نمایندگان مجلس، مدیران ونمایندگان اقشار تاثیرگذار استان روز پنجشنبه 12 مهر 1397 در محل سالن شهدای استانداری همدان برگزارشد.

 

150 نخبه و سفیر فرهنگی از سراسر جهان وارد همدان شدند

مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان در روز ورود میهمانان خارجی(چهارشنبه)درگفتگوباخبرنگاران گفت: 150 نخبه و سفیر فرهنگی از پنج قاره و 56 کشور جهان، برای شرکت در همایش بین المللی سفیران و نخبگان فرهنگی وارد این استان شدند.

حجت الاسلام علی دشتکی افزود: این همایش بین المللی در چارچوب رویدادهای همدان 2018 مبنی بر انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سالجاری میلادی برگزار می شود.

وی اضافه کرد: کمیته فرهنگی همدان 2018 طراحی و برنامه ریزی برگزاری برنامههای فرهنگی با حضور دستگاههای فرهنگی را دستور کار قرار داده است.

حجت الاسلام دشتکی اظهار داشت: در کمیته فرهنگی همدان 2018 برگزاری 40 عنوان برنامه تصویب شد که بخشی از آن اجرا شده و بقیه نیز در حال انجام هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان بیان کرد: هدف از برگزاری این اجلاس استفاده از ظرفیت گردشگری دینی به عنوان یک فرصت مهم است.

وی تاکید کرد: در این اجلاس فرصتها و چالشهای پیش روی گردشگری دینی مورد بررسی قرار میگیرد و راهکارهای توسعه این حوزه تبیین میشود.

حجت الاسلام دشتکی دومین هدف از برگزاری این اجلاس را معرفی مفاخر استان و ایران به جهانیان برشمرد و گفت: استان همدان مفاخر فرهنگی و دینی بسیاری دارد که در ایران و کشورهای دیگر ناشناخته هستند و در این اجلاس این مفاخر را به جهان معرفی میکنیم.

وی اعلام کرد: شرکت کنندگان این همایش بین المللی در کشورهای خود دارای جایگاه ویژهای هستند که میتوانند در معرفی ظرفیتها و مفاخر فرهنگی و دینی ایران به دنیا و در بین ملتهای خود تاثیر بگذارند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان اضافه کرد: مهمانان این اجلاس نیز ظرفیتهای گردشگری دینی خود را به ما معرفی میکنند و در واقع این همایش یک تعامل فرهنگی در حوزه گردشگری دینی به شمار می رود که در انسجام جامعه اسلامی موثر است.

وی برگزاری این اجلاس را کار جدید و ابتکار استان همدان دانست و تاکید کرد: این اجلاس از روز چهارشنبه با ورود مهمانان آغاز شده و شرکت کنندگان در این اجلاس امشب از برخی اماکن فرهنگی و ظرفیتهای گردشگری همدان بازدید میکنند.

حجت الاسلام دشتکی ادامه داد: صبح روز پنجشنبه نیز اجلاس عمومی برگزار و سپس کمیسیون تخصصی برای بررسی موارد تشکیل می شود و بازدید از اماکن فرهنگی و دینی از دیگر برنامههای پیش بینی شده است.

وی افزود: در کنار برگزاری این اجلاس نمایشگاه توانمندیهای گردشگری استان نیز برگزار شده و تفاهم نامهای بین نمایندگان پنج قاره به امضاء می سد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان اظهار داشت: همچنین به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نگاه دیگر ملتها به انقلاب در این اجلاس بررسی میشود.

وی گفت: ظرفیتهای گردشگری فرهنگی و دینی استان و همچنین نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی به زبان انگلیسی در کتابی تدوین شده و به مهمانان تقدیم میشود.

حجت الاسلام دشتکی به گردشگری حلال نیز اشاره کرد و یادآور شد: گردشگری حلال مورد علاقه و توجه غیر مسلمانان نیز هست و در این اجلاس درباره ظرفیت این حوزه بحث و تبادل نظر می شود.

برنامه ها وسخنرانان همایش نخبگان وسفیران فرهنگی رویداد همدان2018 ، پنجشنبه 12/7/1397 از ساعت 8صبح الی 12 ظهر در محل سالن شهدای استانداری همدان

مهندس محمدناصرنیکبخت استاندار همدان به عنوان اولین سخنران همایش گفت:

همایش بین المللی نخبگان و سفیران فرهنگی موجب تقویت و تحکیم ارتباطات فرهنگی و دینی بین همدان و کشورهای جهان می شود.

وی افزود: در شهریور ماه امسال برنامه های پایتخت گردشگری آسیا برگزار شد و در آبان ماه نیز میزبان مجمع گردشگری سراسر جهان هستیم.

استاندار، همدان را دایره المعارف مشاهیر و مفاخر ایران دانست و گفت: وجود یک هزار و 800 اثر تاریخی حکایت از سابقه همدان در همه دوره های تاریخی دارد.

نیکبخت ، بوعلی سینا، باباطاهر، میرسیدعلی، میر رضی الدین آرتیمانی و عین القضات را مایه زنده ماندن نام همدان در جهان دانست.

وی گفت: اگر همدان پایتخت گردشگری شده به گونه آسان و بدون زمینه نبوده بلکه تاریخ، آثار طبیعی و مشاهیر همدان اثر گذار بوده است.

سخنران بعدی همایش حجت الاسلام آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی بود  وی بابیان اینکه گردشگری دینی در کنار سایر جاذبه های گردشگری استان همدان توسعه می یابد افزود: در رویداد همدان 2018 اتفاقات خوبی در همدان افتاد که یکی از این رویداد ها حضور شما سفیران فرهنگی برای توسعه گردشگری دینی بود.

وی اظهار داشت: 220 بقعه در استان همدان وجود دارد که 60 بقعه به عنوان بقاع شاخص ملی و استانی معرفی شده است.

حجت الاسلام آزادی خواه افزود: امام زاده کوه(امامزاده محسن) یکی از بقاع شاخص استان است که به لحاظ آب و هوا، سرسبز بودن محیط و طبیعت بکر می تواند مقصد گردشگران دینی باشد.

وی با اشاره به آرامگاه بوعلی سینا در همدان عنوان کرد: بوعلی سینا به عنوان یک عالم دینی آثارش ماندگار است و یکی از جاذبه های گردشگری استان محسوب می شود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشاهیری همچون باباطاهر، ملا حسین قلی شوندی، آیت الله بهاری و آخوند ملا علی معصومی از بزرگان همدان هستند.

حجت الاسلام آزادی خواه با گرامیداشت یاد و خاطر هشت هزار شهید استان همدان افزود: شهید محراب آیت الله مدنی، شهید ترور آیت الله مفتح ، شهید هسته ای مصطفی احمدی روشن و شهدای مدافع حرم و در راس آنها شهید حسین همدانی از شهدای همدان هستند.

وی اظهار داشت: در سند چشم انداز برنامه ششم توسعه پیش بینی شده حدود 20 میلیون گردشگر، سالانه از اماکن گردشگری استان همدان بازدید کنند.

دکتر حمیدرضاحاجی بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی دیگر سخنران این همایش بود وی زیرساخت های گردشگری استان همدان رامناسب ومهیا دانست و افزود: همدان به سمت ایفای نقش جهانی خود پیش می رود.

وی اضافه کرد: همدان از موقعیت برتر در تمام زمینه های توسعه پایدار برخوردار است و کشاورزی و صنعت آن به واسطه انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری با ویژگی گردشگری همراه شده است.

حاجی بابایی مهمترین ویژگی همدان را حفظ اقتدارفرهنگی و تاریخی در همه زمان ها دانست و گفت: همدان قله مدنیت و فرهنگ و قطب عرفان است و همین موضوع علت اصلی انتخاب آن به عنوان پایتخت گردشگری است.

وی با اشاره به کثرت عرفا و ادبا در پایتخت گردشگری آسیا گفت: سرگذشت بزرگان همدان مانند میرسیدعلی همدانی، سید جمال الدین اسدآبادی و عین القضات همدانی باید برای مردم جهان بازگو و شناسانده شود.

حاجی بابایی همدان را استانی فرهنگی و وطن دوست دانست و افزود: مردم همدان هشت هزارشهید در راه دفاع از انقلاب اسلامی فدا کرده اند.

وی از انقلاب اسلامی به عنوان بزرگترین انقلاب فرهنگی جهان یاد کرد.

آیت اله غیاث الدین طه محمدی  نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه همدان نیز در این همایش گفت: همدان مشاهیر بسیار زیادی دارد که به واسطه این مشاهیر در دنیا شناخته شده است.

وی با اشاره به اینکه میرسید علی همدانی یکی از بزرگترین مشاهیر همدان است، اظهار داشت: این عالم ربانی در آسیای صغیر، منطقه هند و کشمیر 36 هزار نفر را به دین مبین اسلام دعوت کرد.

امام جمعه همدان تصریح کرد: انسان های بزرگ همچون بوعلی سینا هستند که نام شهرها را جهانی می کند وگرنه شهری که بزرگ و انسان نام آور نداشته باشد، دهکده ای بیش نیست.

وی عنوان کرد: فرق بین مشرق زمین و مغرب زمین این است که در مشرق زمین انسان های بزرگ تربیت می شوند و در مغرب تروریست هایی تربیت می شوند که اینها را ترور کنند.

همایش بین المللی نخبگان و سفیران فرهنگی در چارچوب رویدادهای فرهنگی همدان 2018 مبنی بر انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سالجاری میلادی برگزار شده است و در آن 150 تن از نخبگان دینی از پنج قاره و 56 کشور اسلامی شرکت دارند و به تبیین موضوع گرشگری دینی می پردازند.

همدان سرشار از ظرفیت های گردشگری دینی است

حجت الاسلام محسن قنبری معاون ارتباطات بین الملل جامعه المصطفی (ص) نیز در این همایش گفت: همدان سرشار از ظرفیت های گردشگری دینی است که برای طلاب سراسر جهان قابل استفاده است.

وی افزود: همدان در علوم دینی بزرگان و نام آورانی دارد که طلاب سراسر جهان می توانند از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سالجاری میلادی اظهار داشت: گردشگری دینی، علمی و فرهنگی در همدان با توجه به این انتخاب شایسته در دستور کار قرار گیرد.

معاون ارتباطات بین الملل جامعه المصطفی (ص) افزود: برای وحدت جامعه اسلامی باید تلاش کرد تا به گردشگری دینی، علمی و فرهنگی دست یافت.

حجت الاسلام قنبری ادامه داد: جامعه المصطفی نقطه تلاقی 130 خرده فرهنگ است و برای تحقق گردشگری دینی، علمی و فرهنگی تلاش می کند.

وی با اشاره به رونق گردشگری دینی در جهان ادامه داد: حج و اربعین از جلوه های ویژه گردشگری دینی مسلمانان است.

حجت الاسلام قنبری با بیان اینکه جامعه المصطفی (ص) نماینده علمی و معرفتی انقلاب اسلامی در سرتاسر عالم است، افزود: این مجموعه در چارچوب کلان گفتمان دینی برای گستراندن ارزش های انقلاب اسلامی تلاش می کند.

دانشنامه بزرگ گردشگری مذهبی در حال گردآوری است

دکتر محمد علی حاجی ده آبادی رئیس موسسه آموزش عالی مجتمع علوم انسانی جامعه المصطفی سخنران دیگر این همایش بود که طی سخنانی خبر از گردآوری دانشنامه بزرگ گردشگری مذهبی در چند جلد خبرداد وافزود:

امروزه گردشگری مجازی در کنار گردشگری حقیقی راه اندازی شده است و می توان گردشگری مذهبی را به صورت تصویر و ویدئو برای علاقه مندان آنسوی جهان عرضه کرد.

وی تاکید کرد: همدان از دیرباز تاکنون الگوهای بسیاری در حوزه انسانیت و معرفت معرفی کرده است که جهان امروز تشنه این الگوها هستند.

حاجی ده آبادی ادامه داد: گردشگری مذهبی از ادبیات علمی خوبی برخوردار نیست و هدف از برگزاری این همایش بررسی این نوع گردشگری از دریچه های مختلف است.

رئیس موسسه آموزش عالی مجتمع علوم انسانی گفت: با توجه به اینکه بیش از 200 طلبه دانشجو در مقطع دکتری در رشته های مختلف اعم از روانشناسی، جامعه شناسی، ارتباطات، مدیریت و حقوق هم اکنون در حال تحصیل هستند، تصمیم به آشنایی آنها با زمینه های تحول بنیادین در علوم انسانی بر مبنای جهان بینی و معارف اسلامی گرفته شده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در دنیای امروز گردشگری مورد توجه تمام جهانیان است و می توان گردشگری مذهبی را نیز به عنوان الگویی در این عرصه معرفی کرد.

حاجی ده آبادی افزود: میزبانی ما از گردشگران خارجی باید به گونه ای باشد تا آنها جذب آیین حضرت محمد(ص) و دین مبین اسلام شوند.

وی عنوان کرد: فقه گردشگری می تواند به عنوان دستاوردی جدید مورد توجه جامعه اسلامی قرار گیرد.

حاجی ده آبادی با تاکید بر اینکه وظیفه دولت ها حفظ و نگهداری از اماکن تاریخی مذهبی است، افزود: با معرفی گردشگری مذهبی به جهان می توان گام های بلندی در توسعه این نوع گردشگری برداشت.

همایش بین المللی نخبگان و سفیران فرهنگی در چارچوب رویدادهای فرهنگی همدان 2018 و در آن 150 تن از نخبگان دینی از پنج قاره و 56 کشور اسلامی شرکت دارند و به تبیین موضوع گرشگری دینی می پردازند.

درحاشیه این همایش نشست خبری با حضور مسئولین برگزاری همایش وتعدای از سخنرانان برگزار شد.

دانشگاه گردشگری در همدان راه اندازی شود

محمد علی حاجی ده آبادی رئیس آموزش عالی مجتمع علوم انسانی گفت: روز پنجشنبه در حاشیه همایش بین المللی نخبگان و سفیران فرهنگی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همدان ظرفیت زیادی در زمینه راه اندازی دانشگاه گردشگری دارد و انتظار می رود مطالعات راه اندازی آن در این استان انجام شود افزود: برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزش نخبگان و سفیران فرهنگی نیز می تواند در توسعه صنعت گردشگری این استان و کشور موثر باشد.

وی عنوان کرد: همدان مشاهیر بسیار زیادی دارد که به پشتوانه نام بزرگ این مشاهیر می توان با برگزاری دوره های یک هفته ای، گردشگری علمی مذهبی را در این استان راه اندازی و تقویت کرد.

حاجی ده آبادی اضافه کرد: گردشگری مذهبی از لحاظ اقتصادی و فرهنگی لازمه امروز کشور است و باید برای توسعه آن گام های استوار و عملی برداشت.

وی یادآوری کرد: ایران در ترویج گردشگری مذهبی فعال است و در 9 سال گذشته 12 هزار نفر از شخصیت های فرهیخته سایر کشورها برای برگزاری دوره های دانشجویی به ایران سفر کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگر همدان نیز در این نشست خبری گفت: در سال 2018 برنامه های متعددی به میزبانی این استان برگزار شد که این تراکم برنامه می تواند اطلاع رسانی را تحت تاثیر قرار دهد.

علی مالمیر افزود: یک سالن یکهزار و 800 متری را به گردشگری کودکان اختصاص دادیم و در این حوزه تبلیغات زیادی انجام گرفته و 50 هزار جلد کتاب در مهد کودک ها و پیش دبستانی های تهران و سایر استان ها توزیع شده است.

وی با بیان اینکه برای معرفی میراث فرهنگی به کودکان و نوجوانان برنامه های متنوعی داریم، گفت: تمامی کودکان برای آشنایی با میراث و مفاخر ما به صورت رایگان می توانند از اماکن گردشگری بازدید کنند.

مالمیر اضافه کرد: وقتی در بین 34 کشور آسیایی، همدان در حوزه گردشگری به عنوان پایتخت معرفی می شود نشان از ظرفیت های این استان دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان افزود: با توجه بر اینکه گردشگری یکی از محورهای توسعه استان است، با برگزاری این همایش کمک زیادی بر معرفی جاذبه های گردشگری همدان به سایر کشور ها می شود.

همایش بین المللی نخبگان و سفیران فرهنگی در چارچوب رویدادهای فرهنگی همدان 2018 مبنی بر انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سالجاری میلادی برگزار شده است و در آن 150 تن از نخبگان دینی از پنج قاره و 56 کشور اسلامی شرکت دارند و به تبیین موضوع گرشگری دینی می پردازند .

حجت الاسلام علی دشتکی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز دراین نشست خبری با تاکید بر بالفعل شدن ظرفیت های گردشگری همدان گفت: ترویج گردشگری حلال در دستورکار است.

وی افزود: اگر محور توسعه را چند امر مهم قرار دهیم یکی از آنها گردشگری است که این صنعت به لحاظ ظرفیت ها باید بالفعل شود.

حجت الاسلام دشتکی با بیان اینکه این صنعت در استان همدان ظرفیت بالایی دارد و باید آنها را از قوه به فعل درآورد، گفت: توجه به مقوله فرهنگی در این راستا حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه کمیته فرهنگی رویداد «همدان ۲۰۱۸» ۴۰ برنامه دارد که بخشی اجرا شده و بخشی اجرا خواهد شد، گفت: آغاز هر حرکتی اقدامی فرهنگی است که در این راستا کمیته فرهنگی ۴۰ برنامه پیش بینی کرده که یکی از این برنامه ها، همایش نخبگان و سفیران فرهنگی است که از جامعه المصطفی برای همکاری در برگزاری آن تشکر می کنم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان با اشاره به اینکه حرکت منحصر به فردی با برگزاری این همایش انجام شده است، افزود: موضوع فرهنگی بر هر امری اولویت دارد.

مسئول کمیته فرهنگی رویداد «همدان ۲۰۱۸» بیان کرد: این همایش ایده نویی بود چراکه اسلام هیچ چیز را انکار نکرده و تمام خوبیها را برای مسلمین خواسته اما در این میان قید حلال را حائز اهمیت دانسته که به دنبال این موضوع هستیم

وی گفت: این همایش برای ترویج گردشگری حلال تلاش می کند.

گردشگری همدان نیازمند نشست های فرا ملی است

در ادامه این نشست خبری حجت الاسلام محسن قنبری معاون ارتباطات بین الملل جامعه المصطفی (ص) گفت: برای تقویت و معرفی بهتر جاذبه های گردشگری این استان باید نشست های بین المللی بیشتری در همدان برگزار شود.

وی افزود: همدان شهری غنی و ثروتمند به لحاظ آثار تاریخی است و در کمتر جای جهان همه جاذبه ها اینگونه جمع شده اند.

وی با بیان اینکه همدان باید میزبان نشست های بین المللی بیشتری در همه ایام سال باشد زیرا هر کدام از مهمانان این نشست ها یک سفیر فرهنگی برای ایران هستند خاطرنشان کرد: این افراد به خوبی و با دقت و ریزبینی می توانند فضای فکری کشور خود را مدیریت کرده و تورهای گردشگری را به سمت ایران و همدان هدایت کنند.

وی جامعه المصطفی را شبکه بزرگ فرهنگی در جهان دانست و اظهار داشت: همدان می تواند از این ظرفیت برای معرفی داشته های علمی، فرهنگی و دینی خود بهره گیرد.

معاون ارتباطات بین الملل جامعه المصطفی تاکید کرد: برای تداوم بین المللی شدن گردشگری همدان با همه توان و امکانات تلاش می کنیم.

وی به پیوند و ارتباط بیشتر پایتخت گردشگری آسیا با جامعه المصطفی تاکید کرد و افزود: تنوع ملت ها و اقوام جهان بهترین فرصت برای معرفی مفاخر جمهوری اسلامی ایران است.

ظرفیت های گردشگری همدان برند جهانی شود

معاون امور عمرانی استانداری همدان نیز در این نشست با تاکید بر معرفی ظرفیت های گردشگری همدان به مردم جهان گفت: هر کدام از این ظرفیت ها باید تبدیل به برند جهانی شود که در این راستا رسانه ها و شبکه های اجتماعی نقش ویژه ای دارند.

محمودرضا عراقی همدان را گنجینه ای ارزشمند از آثار تاریخی و طبیعی گردشگر پسند دانست و گفت: باید گرد و غبار از این گنجینه بزدائیم.

وی با قدردانی از جامعه المصطفی در برگزاری این همایش بین المللی افزود: حضور سفیران و نخبه های فرهنگی فرصت مناسبی برای شناساندن جاذبه های گردشگری همدان به کشورهای مختلف است.

عراقی با بیان اینکه زیرساختهای همدان برای جذب توریست آماده است خاطرنشان کرد: رشد و توسعه زیرساخت ها و امکانات همزمان با تعداد گردشگران و مسافران صورت می گیرد.

معاون امور عمرانی استانداری همدان به جاذبه های همدان اشاره کرد و گفت: لالجین شهری کوچک با 15 هزار جمعیت توانسته در کنار شهرهای بزرگ ایران مانند تبریز، اصفهان و خراسان به عنوان برند جهانی مطرح شود.

عراقی یادآورشد: انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا شایسته این خطه است و این مهم به آسانی به دست نیامده است.

شایان ذکراست درادامه این همایش کمیسیون عمومی باحضور نمایندگانی از نخبگان فرهنگی 5 قاره جهان برگزارشد که میهمانان به تبیین موضوع گرشگری اسلامی پرداختند.

درحاشیه این همایش میهمانان خارجی از اماکن دینی ومذهبی وتاریخی همدان از جمله مسجد جامع،باغ موزه دفاع مقدس،تپه تاریخی هگمتانه،آرامگاه باباطاهر ، آرامگاه بوعلی سینا وغار علیصدر بازدیدکردند.

همچنین نمایشگاهی با موضوع گردشگری دینی ومفاخر استان در محل همایش وآرامگاه بوعلی سینا برپاشده بود .

تهیه گزارش ؛علی محمد صیادی اداره کل تبلیغات اسلامی استان همدان

نظرات