نجم‌الدین شریعتی: شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!/ تلویزیون باید به‌دنبال انتقال زیبای کلام معصومین باشد سینما و تلویزیون

نجم‌الدین شریعتی: شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!/ تلویزیون باید به‌دنبال انتقال زیبای کلام معصومین باشد

لابه‌لای برنامه زمانی که نجم‌الدین شریعتی پلاتوی قبل از اذان صبح را جلوی دوربین اجرا می‌کرد به‌سراغ او رفتیم تا لحظاتی هرچند کوتاه به گپ‌وگفت بنشینیم، این اتفاق افتاد و این مجری باسابقه تلویزیون به نکات قابل‌توجهی اشاره کرد که مشروح آن در ادامه آمده است:

مخاطب سحرگاه تلویزیون باید به یک نکته تازه‌ای برسد

نجم‌الدین شریعتی مجری «سمت خدا» در پاسخ به این مطلب که "اجرای برنامه سحرگاهی «ماه من» قدری مخاطب را شگفت‌زده کرد، چرا که مدت‌ها شما را در جامه یک مستمع و شنونده دیده بود و حالا یک مجری تمام‌عیار با پلاتوهای جذاب و شنیدنی"، تصریح کرد: حقیقتاً قبلا هم گفته‌ام می‌ترسیدم اجرای قالب جدیدی از برنامه را بپذیرم، به‌خاطر اینکه یک تفاوت کاملاً جدی به‌چشم مخاطب نیاید که؛ آیا این شریعتی آن شریعتی است که ما می‌دیدیم؟ بنابراین باید یک طوری اجرا می‌کردم که هم خودم باشم و هم نباشم. این تفاوت به‌لحاظ وقت و مخاطب سحر است، ولی از آن‌جایی‌که مخاطب سحر را به‌شدت دوست دارم؛ چون کسی در دل شب تلویزیون را برای تماشا انتخاب می‌کند که قطعاً به‌دنبال یک آرامشی است و هم به یک محتوا و مطلبی دست پیدا کند، در واقع یک نکته تازه و جدیدی را بشنود یا ببیند.

تلاش می‌کنم پلاتوها پُرمفهوم، جدی و لطیف باشند

وی افزود: خیلی مطالعه بهترین محتواها و غنی‌ترین مطالب برای این لحظه‌های روحانی و نورانی، زمان‌بر است و خیلی تلاش می‌کنم پلاتوها پُرمفهوم، جدی و لطیف باشند و به دل و جان مخاطب بنشینند و اثرگذار باشند. از طرف دیگر وقتی در دل شب با یک نفر همراه می‌شوی، به او دل می‌دهی و این زلف گره می‌خورد این خودش یک حسّ غرور ایجاد می‌کند. بحمدالله تا به امروز بازتاب‌های خوبی گرفتم؛ یک سوم راه را رفته‌ایم و در دوران باقی‌مانده ان‌شاءالله بتوانیم «ماه من» را به کمال برسانیم. اشکالات و نقاط ضعف را رفع کنیم و ان‌شاءالله مردم این برنامه را دوست داشته باشند که دلمان به دعای مردم عزیزمان خوش است.

همیشه تلاش می‌کنم مخاطب را برای شنیدن حرف‌ها آزاد بگذارم

شریعتی در پاسخ به این سؤال که "جزو مجریانی هستید که برای مباحث شنونده و مستمع پروپاقرصی هستید و از طرفی سوار بر مباحث، سؤالات و نکات مهمی را مطرح می‌کنید این‌ موارد همان تحلیلی است که رهبر معظم انقلاب از اجرای شما داشته‌اند؛ این قابلیت‌ها از کجا می‌آید؟"، خاطرنشان کرد: قطعاً‌ یک بخش عمده آن از مطالعه می‌آید، یک بخشی هم بر اثر فکر کردن و شنیدن همین حرف‌هاست که برای خود من کلاس درسی است و خوشبختانه هر چند وقت یک بار هم برایم تکرار می‌شود. قطعاً این راه و روش بی‌تأثیر نیست، اما بسته به نوع اجرا حتی در گفتگوها چه در این برنامه و «سمت خدا» سعی کردم مراعات کنم، همیشه تلاش می‌کنم مخاطب را برای شنیدن حرف‌ها، آزاد بگذارم، چرا که بحث‌ها آرام، نرم و طمأنینه  پیش می‌رود و در واقع به مخاطب یک فرصتی می‌دهیم.

منبع : تسنیم

نظرات