خانم ها یخوانند /مادرهای نمونه چه ویژگی هایی دارند؟ خانواده ایرانی

خانم ها یخوانند /مادرهای نمونه چه ویژگی هایی دارند؟

مادران به عنوان موثر‌ترین فرد در برقراری آرامش و صمیمیت در خانواده به شمار می‌روند و نقش بسیار زیادی در تربیت فرزندان دارند و از طرف دیگر فرزندان احساس صمیمیت بیشتری با مادر خود دارند، در این مطلب به معرفی ویژگی‌های یک مادر نمونه می‌پردازیم.

به همراه خانواده‌هایشان شام می‌خورند

میز شام فرصتی استثنایی برای ایجاد ارتباط بهتر بین اعضای خانواده محسوب می شود و زمان مناسبی است که اعضای یک خانواده پس از گذراندن روز با یکدیگرصحبت کنند که در این میان مادران در ایجاد این فضا نقش موثری دارند.

زمان تماشای تلویزیون را محدود می‌کنند

هریک از اعضای خانواده در طول روز مشغله‌های مخصوص به خود را دارند و به همین دلیل شاید فرصت نکنند که در طول روز با یکدیگر صحبت کنند مادران نمونه با هوشمندی خود زمان تماشای تلویزیون در خانواده در کاهش می‌دهند تا اعضای خانواده از اتفاقات روزمره یکدیگر آگاه شوند، این فرصت هم صحبتی سبب افزایش طول عمر افراد هم می‌شود.

مادران نمونه چه ویژگی هایی دارند

مادران خوشبین و شاد

مادران شاد نسبت به دیگر مادران کمتر به بیماری‌های عروقی مبتلا می‌شوند و رفتار‌های سالمی مانند خواب کافی و عادات غذایی درست از خود بروز می‌دهند، همچنین این روحیه شاد خود را به اعضای خانواده هم منتقل می‌کنند و سبب انتقال انرژی‌های مثبت به فرزندان می‌شوند.

محبت به فرزندان آنها را مهربان می‌کند

هورمونی در بدن مادران ترشح می‌شود که بر روابط آنان با اجتماع و فرزندانشان تاثیر بسزایی دارد، افراد با محبت کسانی هستند که درون خانواده‌ای مهربان رشد کرده اند، مادرانی که خود با فرزندان و همسرشان از روی مهربانی و با محبت رفتار کرده باشند می‌توانند فرزندانی مهربان را به جامعه تحویل دهند.

خنده رویی مادران سبب کاهش استرس می‌شود

خنده به سیستم قلبی عروقی بدن کمک می‌کند و موجب افزایش جریان خون در بدن می‌شود و همچنین موجب کاهش استرس می‌شود. مادران دارای استرس، کمتر انرژی خود را صرف ایجاد ارتباط و محبت به دیگر اعضای خانواده می‌کنند و با خنده رویی و از روی خوشی با فرزندان خود رفتار می‌کنند و آنها را نیز خوشحال می‌کنند.

پیاده‌روی خانوادگی رابطه آنها را تحکیم می‌بخشد

پیاده‌روی طول عمر را افزایش داده و اگر این کار به همراه خانواده انجام شود، کانال‌های ارتباطی زیادی بین مادران و اعضای خانواده ایجاد می‌شود و نه تنها سبب تحکیم رابطه بین آنها می‌شود سبب علاقه مندی بیشترشان هم می‌شود.

 مادران نمونه چه ویژگی هایی دارند

غذایی سالم و فرزندان سالم

دادن غذای سالم به فرزندان از افزایش وزن آنها و ابتلا به بیماری‌های مختلف ممانعت می‌کند و سبب سلامتی کودکان می شود.

ساخت یک زندگی عادی و واقعگرایانه برای فرزند خود

بسیاری از  مادر‌ها سعی می‌کنند در گفتگو‌هایی که با فرزند خود دارند او را با واقعیات زندگی رو به رو کنند و هر از گاهی کودکان خود را از دنیای تخیل گونه‌ای که دارند به دنیای واقعی برگردانند و محیط و زندگی واقعی را به آنها نشان دهند. مادران سعی دارند کودک خود را از مشکلات خود آگاه نسازند و آن گونه که باید اجازه می‌دهند که کودک همواره دارای یک زندگی طبیعی و عادی باشد.

شناخت دنیای جدید با در نظر گرفتن احتمالات

مادران همواره باید رویا‌ها و دنیای خیالی کودکان خود را درک کرده و پا به پای آنها پیش رفته و به حرف‌هایشان گوش بدهند، کودکان از ابتدا نیاز به صحبت کردن دارند و ابتدا کودکانه صحبت کرده و بعد‌ها نوع صحبت آنان و موضوع گفتگو هم عوض می‌شود. مادرانی که دارای سه یا چهار فرزند هستند باید همانند کودک خود فکر و خیال کنند و اگر سفری را همراه کودکان خود تجربه می‌کنند باید سعی بر آن داشته باشند که همانند آنان دنیای پیرامون خود را درک کرده و جهان جدید آن‌ها را بشناسند. یک مادر خوب هیچ وقت در ابتدا رویای کودکان خود را با بینش و شناخت خود از دنیای واقعی نمی‌شکند و کودکان را از حالت کودک بودن در نمی‌اورد، اما همیشه سعی بر آن داشته که کودک خود را مابین دنیای واقعی و دنیای خیالی نگه دارد..

عشق مادر به فرزند خالصانه‌ترین عشق

مادران همیشه نشان داده اند که در دلسوزی و عشق ورزیدن به فرزند خود زبان زد بوده اند و بی شک مادران توانسته اند چنین امکانی را به وجود آورند که حتی گاهی اوقات علاقه آنها به فرزند خود بیشتر از علاقه به همسر است مادر خوب حاضر است از جان خود گذشته تا کودکش دارای کمبود‌های جسمی و روانی نباشد و همانند یک قهرمان از فرزندش نگهداری کرده و تمام خطرات احتمالی را از آن دور می‌سازد.

 

نظرات