پشت پرده انتخاب پایتخت جدید اسراییل سیاسی

پشت پرده انتخاب پایتخت جدید اسراییل

.

دونالد ترامپ
هنگامی که رییس جمهور ایالات متحده آمریکا (دونالد ترامپ)، انتقال سفارت آمریکا از تلاویو به قدس شریف را اعلام کرد، گفت: "الان وقت آن رسیده که اعلام کنیم، قدس پایتخت اسرائیل است." و این تصمیم جنایی، واکنش های شدید و موجی از خشم در محافل رسمی و مردمی جهان اسلام به وجود آورد تا آنجایی که حتی ایجاد تأخیر در انجام عملی این تصمیم هم دیگر چیزی را تغییر نخواهد داد.
پس از اعلام این خبر، راهپیمایی ها و تظاهرات گسترده‌ای در نوار غزه، لبنان، تونس، ترکیه و کشورهای دیگر به راه افتاد و بیانیه های محکومت این حرکت از سوی ایران، سوریه، ترکیه، الجزائر، مالزی، اندونزی و ... صادر شد و همگی این تصمیم نابخردانه‌ی ترامپ را اعلام جنگ علیه مسلمانان به خصوص فلسطینی ها قلمداد کرده‌اند. کشورهای مسلمان به همراه برخی کشورهای اتحادیه اروپا و آفریقا از سازمان ملل متحد درخواست برگزاری جلسه فوری کردند تا به این مهم پرداخته شود.
دعوت برای برگزاری روز خشم در قدس شریف و شهرهای اشغال شده فلسطین و غزه و کشورهای اسلامی نیز انجام شد.

این تصمیم احساسات صدها میلیون نفر از اعراب و مسلمانان را تحقیر کرده است و این واقعیت را تغییر نخواهد داد که قدس شریف، سرزمین اشغالی است که بدون توجه به مدت زمان، باید به حاکمیت صاحبان اصلی اش یعنی فلسطینی ها بازگردد.


در این راستا رهبر انقلاب اسلامی آیت الله خامنه‌ای نیز فرمودند: "دنیای اسلام بلاشک در مقابل این توطئه می‌ایستد و صهیونیست ها با این کار ضربه بزرگ‌تری می خورند و فلسطین عزیز بدون تردید سرانجام آزاد خواهد شد."
عربستان سعودی و امارات متحده عربی و کشورهای هم‌راستا با سیاست‌های آمریکا نیز این حرکت را ناخوشایند و سیاستی ضد فلسطینی می دانند اما بنا به دلایل متعددی از جمله منفعت طلبی، دست دوستی به سوی رژیم صهیونیستی دراز  و اخیراً ارتباط‌های پشت پرده‌شان را با وقاحت آشکار کرده اند. دیدارهای "ترکی الفیصل" و "انور عشقی" با برخی سران رژیم صهیونیستی مانند "عمیدور " و "لیونی" از جمله این حوادث هدفمند در مسیر همکاری با رژیم صهیونیستی است.
همکاری رژیم صهیونیستی در حمایت‌های همه جانبه از تروریست های تکفیری در عراق و سوریه و لبنان نشان از نزدیکی روابط و هم‌راستا بودن اهداف رژیم صهیونیستی با عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای نابودی مقاومت اسلامی است.
از سوی دیگر، بازوان دینی آل سعود نیز بیکار ننشسته و کمر همت به نابودی فلسطین بسته‌‎اند. در واقع سران دینی این کشور، هماهنگ با سیاست های شاهان، حکم فتوای مبارزه با فلسطینیان را صادر و حتی مبارزه با تروریست‌هایی همچون داعش و جبهه النصره را نیز حرام دانسته اند. این رویه را در به اصطلاح منظومه رسانه ای آن‌ها نیز مشاهده می کنیم. افرادی که زمینه‌ساز تفکر جامعه عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هستند. 
در این راستا آیت الله سیستانی، تصمیم ترامپ برای انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی از تلاویو به قدس شریف را محکوم کردند و فرمودند: "این تصمیم اعتقادات و احساسات صدها میلیون نفر از مسلمانان جهان را تحقیر کرده است و این واقعیت را تغییر نخواهد داد که قدس شریف، توسط رژیم اشغال‌گر، تصرف شده و باید به دور از هرگونه محدودیت زمانی به حاکمیت صاحبان اصلی یعنی  فلسطینی ها بازگردد. این بیانیه دعوت مصلح کبیر امام خمینی (ره) به نمایندگانی از سازمان آزادی‌بخش فلسطین به رهبری عرفات در سال 1968 در شهر نجف و همچنین به تاریخ 1979/2/17 در تهران، را به یادمان می آورد که "اشغال جز با اتحاد مسلمانان و مقاومت مسلحانه از بین نمی رود".
.
در آخر باید متذکر شویم که شبکه ملی اسرائیل پرده از این مهم برداشت که تصمیم و اعلام رسمی انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا از تلاویو به قدس شریف با هماهنگی قبلی با مصر، عربستان سعودی، اردن و محمود عباس انجام شده است 

نظرات