آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران سیاسی

 آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران

آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه های امروز نماز جمعه با تاکید بر اینکه انقلاب ما بدون نام امام (ره) بی هویت است، تصریح کرد: شناسنامه انقلاب اسلامی ما امام راحل و عظیم‌الشان است و ما مدیون ایشان بوده، هستیم و خواهیم بود.

آیت‌الله خاتمی با تاکید بر اینکه تداوم این انقلاب شکوهمند اسلامی از رهگذر عمل به رهنمود‌های امام بزرگوار می‌گذرد، اظهار کرد: رهنمود‌های ایشان در صحیفه نور و وصیت‌نامه ایشان چاپ شده و در دست است و مقام معظم رهبری هم که از نزدیکترین افراد به امام راحل بودند، در جمع ما هستند و خط ناب امام را باید از نایب بر حق ایشان گرفت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی ما نعمت بزرگ خدا به جهان اسلام و به خصوص مردمان بود، اظهار کرد: نعمت‌هایی، چون حاکمیت دینی و استقلال، حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش، نعمت امنیت و خود باوری ملی از رهگذر انقلاب اسلامی نصیب ملت ما شده است.

وی با اشاره به اینکه مردم ما همواره دین خود را به انقلاب ادا کرده‌اند، گفت: راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال باید با شکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شود چرا که امسال معنای عمیق‌تری نسبت به سال گذشته دارد.

آیت‌الله خاتمی افزود: دشمنان ما با بازی‌های کودکانه خود می‌خواستند به انقلاب اسلامی آسیب برسانند، اما مردم راهپیمایی خود جوشی علیه این اقدامات برگزار کردند و باید در راهپیمایی ۲۲ بهمن آن را تکمیل کنند تا نشان دهیم که تا آخرین نفس و قطره خون پای این انقلاب ایستاده‌ایم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه مردم همواره توطئه‌های دشمن را خنثی کرده‌اند، متذکر شد: مردم ما در ابتدای انقلاب جنگ قومیت‌ها را جارو کردند و جنگ ۸ ساله تحمیلی، فتنه منافقان آدمکش در سال ۷۵ و فتنه‌های سال ۸۸ و ۹۶ را هم جمع کردند و فتنه‌های بعدی را هم می‌توانند جمع کنند.

وی با بیان اینکه مردم ما همگی پاسدار این انقلاب هستند و از این پس هم باید هوشیار باشند، تصریح کرد: مردم برای این مراقبت باید هر جا توطئه و توطئه گری را دیدند به مقامات مسئول اطلاع دهند.

آیت‌الله خاتمی با تاکید بر بر اینکه مسئولان نظام باید به مردم خدمت کنند و گره از کار آنان بگشایند، اظهار کرد: این مسئله تکلیف است نه منت و همه مسئولان مدیون این مردم باید باشند و باید مشکلات آنان را حل و فصل کنند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به طرح‌های دشمن در مقطع کنونی گفت: انقلاب بزرگ اسلامی ما در غفلت کامل غرب به پیروزی رسید و اگر آنان احتمال می‌دادند که انقلاب ما چنین عمر و عمقی پیدا می کند، آن را در نطفه خفه می‌کردند اما خدا خواست که کر شوند تا انقلاب ما پیروز شود.

وی با بیان اینکه دشمنان همواره دنبال توطئه‌اند و از اندیشه براندازی عبور نکرده‌اند و نمی‌کنند، گفت: یکی از توطئه‌های اصلی آنان ایجاد بدبینی و نا امیدی در مردم است، اما ملتی که رهبری دارد که حتی دشمنان می‌گویند دوراندیش‌ترین رهبر جهان است و با وجود ملتی این چنینی هیچ مشکلی در این نظام نمی‌ماند و همه مشکلات حل می‌شود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه دشمن در پی سو استفاده از ابزار‌های جدید اطلاع رسانی، چون تلگرام و اینستاگرام است، اظهار کرد: ما با فضای مجازی مخالف نیستیم، اما معتقدیم که باید از ظرفیت‌های داخلی بدون دخالت دشمنان برای ایجاد فضای مجازی سالم استفاده کرد، اما وضعیتی که الان داریم با وضعیتی که باید داشته باشیم فاصله زیادی دارد و مردم ما برای حفظ اخلاق فرزندان خود و امنیت کشور فضای مجازی سالم می‌خواهند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران متذکر شد: انتظار مردم از مسئولان این است که این زخم‌ها و مشکلات را برطرف کنند،کارگران و همه کسانی که کار می‌کنند و زحمت می‌کشند توقع دارند سر ماه حقوق خود را دریافت کنند، لازم است مسئولان به داد مالباختگان برسند و اجازه ندهند واحد‌های تولیدی تعطیل شوند.

آیت‌الله خاتمی افزود: با توجه به اینکه امسال سال اقتصاد مقاومتی است لازم است مسئولان به جای آنکه حرف‌های حاشیه‌ای و گا‌ها چالشی بزنند در این دو ماه باقی مانده از سال، به درد مردم برسند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به ساز جدید دشمن برای تضعیف روحانیت اظهار کرد: روحانیت، سرمایه استقلال و عظمت این ملت بوده و هست و دیدید که اغتشاش گران به برخی از حوزه‌های علمیه حتی بدتر از حمله رژیم شاه به مدرسه فیضیه حمله کردند که حوره علمیه تاکستان چنین وضعی دارد و این مسئله نشان دهنده عمق کینه دشمنان به روحانیت است.

وی با اشاره به شایعاتی که درباره بودجه روحانیت در سایت‌ها دست به دست می‌شود، گفت: بنده به عنوان کسی که ۴۵ سال طلبه است باید بگویم که ولله حتی یک ریال از حقوق ماهیانه ما که نامش شهریه است، از بودجه‌های دولتی نیست.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه حقوق روحانیت از سهمی امامی است که این مردم متدین می‌دهند، ادامه داد: حتی مقام معظم رهبری هم که بیشترین شهریه را به ما می‌دهند، یک ریال هم از وجوه دولتی نیست.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: میانگین شهریه یک طلبه ما بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است و بالاترین شهریه‌ای که به یک عالمی که ۲۰ سال درس خوانده تعلق می‌گیرد هم زیر خط فقری است که مسئولان اعلام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه طلبه‌ها هم بر اساس حق شهروندی بیمه هستند، اظهار کرد: همه دولت‌ها حتی دولت‌های صفویه و قاجار هم به مدارس علمی و دینی رسیدگی می‌کردند و دولت کنونی هم همانطور که هزینه به دانشگاه‌ها و مدارس می‌دهد باید هزینه‌ای را هم به محل درس مدارس دینی دهد.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه ما حوزه مستقل داریم و اگر خدا کمک کند که بتوانیم روزی در این عرصه‌ها هم بودجه‌ای نگیریم شورای عالی حوزه از آن استقبال می‌کند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر حوزه این بودجه را ندارد که همه طلبه‌ها را از سهم امام بیمه کند، اما اگر بشود آرزوی همه مراجع و اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، استقلال حوزه حتی از جهات مذکور است.

 آیت‌الله خاتمی با اشاره به حادثه نفتکش سانچی اظهار کرد: از دست دادن کارکنان ایرانی این کشتی که شهیدان خدمت نام گرفتند، مصیبتی بزرگ و تاثر بر انگیز بود که برای این عزیزان که در مسیر خدمت دار فانی را وداع گفتند رحمت و غفران از خداوند و به خانواده این بازکاندگان تسلیت عرض می‌کنیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به در پیش بودن سالگرد حماسه افتخار آمیز مردم آمل در مقابله با هجوم کمونیست‌ها، گفت: کمونیست‌ها هزار سنگر را تشکیل می‌دادند و حتی خودشان می‌گویند هزاران سنگر داشتند که انصافا آمل در آن روز حماسه آفرید که جا دارد مستند‌ها و فیلم‌هایی برای این حماسه ساخته شود.

 

نظرات